Duyurular

E-Kaynaklara kampus dışından erişim sorunları hakkında

Elektronik kaynaklara sadece Hacettepe Üniversitesi mensupları uzaktan erişim sağlayabilmektedir.  Bilgisayarlarınıza ya da mobil cihazlarınıza gerekli ayarların yapılması için web sayfasındaki http://library.hacettepe.edu.tr/sayfa/kampus_disi_erisim bağlantısında bulunan ayarları yapmanız gerekmektedir.

  • http://www.hacettepe.edu.tr/hizli-erisim/e-posta adresinden “ ...@hacettepe.edu.tr ” uzantılı e-posta hesabınızın aktif olduğundan emin olunuz. Aktif olarak kullandığınız Hacettepe uzantılı e-postanız yoksa Bilgi İşlem Daire Başkanlığı ile görüşerek e-postanızı temin edebilirsiniz. Şifre işlemleri için https://portal.hacettepe.edu.tr/ adresinden yararlanabilirsiniz.
  • Proxy ayarını yaptıktan sonra tarayıcınızın size kullanıcı adı ve şifre sorması gerekmektedir.  Kullanıcı adına “ …@hacettepe.edu.tr ” yazmadan e-posta adresinizi, şifre kısmına da e-posta şifrenizi yazmanız gerekmektedir.
  • Erişimde problem var ise, farklı tarayıcıdan Proxy ayarı ile erişim deneyebilirsiniz. (Internet Explorer, Chrome, Mozilla vb.)
  • Proxy ayarı güncellendiği halde erişim problemi yaşıyorsanız cihazlarda bulunan anti-virüs gibi programları, güvenlik duvarı ve VPN gibi uygulamalar bağlantı sorunları yaratabilmektedir.
  • Uzun süreli kullanımda sürekli açık kalan cihazlarda Proxy ayarları ile e-kaynaklara erişim sağlandığında sistem sizi Proxy dışına atabilmektedir. Proxy ayarlarını güncellemeniz gerekebilir.
  • Hacettepe Üniversitesi Kütüphaneleri e-kaynakları kampüs dışı erişimi düzenli olarak kontrol edilmektedir. Proxy ayarlarınızı doğru yaptığınızdan eminseniz ve hala erişim sorunu yaşıyorsanız konuyla ilgili olarak Bilgi İşlem Birimiyle (0 312 297 62 62) görüşerek kurumsal hesabınızı kontrol ettirebilirsiniz.

Notlar:

*IoS işletim sistemlerinde sorun yaşanan Proxy ayarları için izlenecek alternatif yol;Sistem Tercihleri > Ağ > İleri Düzey >Proxy > Otomatik Proxy Konfigürasyonu >URL: http://proxy.hacettepe.edu.tr/proxy.pac  > Tamam> Uygula
*Açık erişimli veritabanlarına (PubMed, Eric, vs.) erişim için Proxy ayarı gerekmemektedir. Ancak açık erişimli veritabanları üzerinden tarama yaparak Hacettepe Üniversitesi Kütüphanelerinin abone olduğu tam metin yayınlara ulaşmak için Proxy ayarı yapmanız gerekmektedir.
Her Hakkı Saklıdır © 2018 Hacettepe Üniversitesi Kütüphaneleri
library@hacettepe.edu.tr
Sorumluluk Sınırı