Valid XHTML 1.0 Transitional Valid CSS!

Üniversite ve Meslek Seçimini Etkileyen Etmenler

CSS Template
  • Yazarlar: Dr.Recai Coştur/Savaş CEYLAN/Gonca ÇİFFİLİZ KINAY/Haydar DEMİRHAN/
    Selen DEMİRTAŞ ZORBAZ/Feyza DİNÇEL/Nuri DOĞAN/Derya ERSEL/
    Yasemin KAYHAN/Hülya KELECİOĞLU/Özlem ULAŞ
  • Fiyat: 30.00 TL Hacettepe Öğrencileri İçin Fiyat: 10.00TL
  • Yayın Yılı: 2015

Meslek seçimi, genç bireylerin yaşamını pek çok açıdan etkileyecek en önemli kararlardan biridir. Bu kararın en doğru şekilde verilmesi, onların gelecek hayatındaki başarısına, yaşamdan alacağı doyuma, fiziksel ve ruhsal sağlığına kadar pek çok alan üzerinde etkili olmaktadır.
Bireylerin kariyer seçiminde sadece meslek seçimi değil, aynı zamanda üniversite tercihi de önemli rol oynamaktadır. Zira üniversite tercih aşamasına gelen adayların, kariyer gelişimine farklı bir açıdan bakarak eğitim almak istedikleri üniversitenin pek çok özelliğine dikkat ettikleri görülmektedir.
Öğrencilerin üniversite ve bölüm tercihlerinde öğrencinin özellikleri (sosyo­ekonomik düzey, yeterlilikler vb.) ve dış etkiler (aile, arkadaş, öğretmen, uzaklık, kampüs özellikleri ve tanıtım faaliyetleri vb.) önemli rol oynamaktadır. Türkiye’deki mevcut yapı incelendiğinde meslek kazammının meslek liseleri ya da üniversite lisans eğitimi ile kazanıldığı görülmektedir. Bu nedenle adayların üniversite ve üniversitede okuyacağı bölümü seçmeleri bir anlamda gelecekte yapacakları mesleği belirlemeleri anlamına gelmektedir.
Bu çalışma, bilindiği kadarıyla Türkiye’de "Üniversite ve Meslek Tercihi” konusunda yapılan en kapsamlı çalışmadır. Bu çalışmanın sonuçları, adayların üniversite ve meslek tercihinde hangi faktörlere dikkat etmeleri gerektiği, ebeveynlerin ve psikolojik danışmanların öğrencilere yol gösterirken nelere dikkat etmeleri gerektiği ve üniversite yönetimlerinin başarılı öğrencileri kazanmaları için ne gibi stratejiler geliştirebileceği konularında oldukça yararlı bilgiler verecektir.
Hacettepe Üniversitesi üst yönetiminin olağanüstü destekleri ile yürüttüğümüz çalışmamızda başta Rektörümüz Sayın A. Murat Tuncer olmak üzere, emeği geçen tüm araştırmacı ve öğrenci asistanlarımıza, Ankara’daki çeşitli okulların yetkililerine ve anketlerimizi samimi bir şekilde dolduran tüm lise son sınıf öğrencilerimize şükranlarımı sunuyorum.